SPORT | Kathimerini English Edition Ethnarhou Makariou Avenue & 2, Falireos utca

Sorokin lesz az első litván, aki megnyerte a Spartathlont

• lesz

A litván futó, Aleksandr Sorokin nyerte az egyik legnagyobb kihívást jelentő és legtörténelmesebb ultramaraton versenyt, a Spartathlon 35. kiadását szombaton Spartában.

A 36 éves Sorokin helyi idő szerint hajnali 5 óra körül hajnal előtt megérintette az ókori spártai király, Leonidas szobrának lábát Sparta központjában, helyi idő szerint hajnali 5 óra körül, 22 óra, 4 perc és 5 másodperc alatt 246 kilométerre Athéntól.

Ez volt az esemény történelmének ötödik legjobb ideje a Spartathlon Nemzetközi Szövetség szerint, amely minden évben szervezi az eseményt.

Sorokin, egy kaszinó alkalmazottja, aki öt évvel ezelőtt kezdett el futni a fogyásért, "Sparta" -ot kiáltott, amikor a célba ért. A Spartathlonon való első részvételének győzelme volt a legjobb ajándék szombati születésnapjára - mondta Xinhua.

"Nagyszerű esemény. Feleségemnek szentelem a győzelmet. Nagyon boldog vagyok" - mondta.

A cseh futó, Radek Brunner 22:49:38, a görög Nikos Sideridis 22:58:41, a japán Ishikawa Yoshihiko pedig 23:20:57 negyedik lett, 22:49:38.

"Ez a világ legjobb versenye. Remélem, jövőre én leszek az első" - mondta Brunner a Xinhuának. A kertészeti társaság 43 éves tulajdonosa és kétgyermekes apja a harmadik helyet szerezte meg a tavalyi rendezvényen.

"Aki befejezi ezt a versenyt, az győztes" - mondta Sideridis, a parti őrség tisztje. Ez volt a harmadik részvétele a versenyen. Először nem sikerült elérnie Leonidas király szobrát.

A 29 éves Ishikawa Yoshihiko számára ez volt az első részvétele a Spartathlonban. Ez év elején megnyerte a 24 órás futás világbajnokságát Belfastban. A jövőben határozottan visszatér a Spartathlonba, hogy javítsa rangsorában elfoglalt helyét - mondta Xinhua-nak.

Péntek reggel 7 órakor az Akropolisz-domb lábánál indult a 35. Spartathlon Athéntól Spartáig.

Idén 52 ország és régió 400 futója versenyzett Pheidippides ókori görög katona nyomdokain a görög fővárostól a Peloponnészosz-félsziget déli részén fekvő Sparta városáig.

Kr. E. 490-ben, a perzsa erők elleni maratoni csata előtt a történészek szerint a klasszikus maraton inspiráló athéni hírnökét Spartába küldték, hogy támogatást kérjen, és két napon belül megállás nélkül megtette az utat gyalog.

1982-ben John Foden brit RAF szárnyparancsnok, az ultramaraton futó négy barátjával úgy döntött, hogy teszteli, hogy az ókori görög történész, Herodotus utalása a Pheidippides tettre helyes-e.

Eljutottak, és a világ minden tájáról különböző korú és szakmájú futók ezrei követték a nyomukat azóta, tesztelve az emberi állóképesség és mentális erő határait.

A cél az, hogy a 36 órás határidőn belül elérjük Leonidas szobrát, hogy olajbogyókoszorút és korty vizet kapjanak a közeli Evrotas folyóból.

A statisztikák szerint a résztvevők csak mintegy harmada teljesíti évente a Spartathlont.

A Spartathlon durva pályákon és sáros utakon fut át, szőlőskerteken és olajfaligeteken halad át, meredek domboldalakra mászik, és az éjszakai holtakban a futókat a Parthenio-hegy 1200 méteres emelkedőjén és ereszkedésén veszi át. A hegyet erős szél söpri, a hőmérséklet 4 Celsius fokig csökken.

Az első Spartathlont megnyerő görög veterán futó, Yannis Kouros továbbra is rekordidővel rendelkezik 20: 25: 00-kor.