• nyomtatás

KRASNAYA POLYANA, Oroszország - Ole Einar Bjoerndalen nem kerülhette el a figyelem középpontjába kerülését, természetesen nem azután, hogy minden idők legdíszesebb téli olimpikonjává vált, és személyes gratulációkat kapott a királytól.

olimpia

A halkan beszélő norvég hajlamos kordában tartani gondolatait és érzelmeit, nem pedig a nyilvánosság előtt, ezért illő volt, hogy 13. téli játékérme arany volt egy csapatversenyen.

A 40 éves Bjoerndalen segített Norvégiának szerdán megnyerni az első olimpiai vegyes váltót a biatlonban, és pár év látszólagos hanyatlása után újra felépült. Megdöntötte a teljes éremrekordot, amelyet korábban a téli játékokon a sífutó nagyszerű Bjoern Daehlie-vel osztott meg, és megegyezett norvég társának nyolc aranyrekordjával.

Ez volt a második győzelme Szocsiban, amely aranyérmet ért el a férfi sprint biatlonban.

"Fantasztikus, soha nem gondoltam volna, hogy ez megtörténik" - mondta Bjoerndalen. "Bjoern még mindig a nagy hősöm. Nagyon sok motivációt adott nekem. Most ugyanaz az aranyam, mint neki, és ez klassz. "

Daehlie nyolc arany- és négy ezüstérmet nyert az olimpián; Bjoerndalen fogása most nyolc arany, négy ezüst. és egy bronz. És kapott egy újabb érmet Szocsiban azzal, hogy felállt a szombati 4x7,5K váltóban.

"A bajnokság alatt nehéz felismerni, hogy mi történt, mert megpróbálsz a versenyekre koncentrálni" - mondta Bjoerndalen. "Csak az olimpia után süllyed be."

V. Harald norvég király az elsők között gratulált szerdán rekordgyőzelméhez.

"Olyan jól ismeri a sportunkat" - mondta Bjoerndalen. "Pontosan tudja, hogy mi a problémánk a lövöldözésben, a síelésben, és nagyon örült a mai lövöldözésemnek. Igen, lenyűgözte. "

Norvégia győzelme egy nappal azután történt, hogy Bjoerndalen kihagyta az érem esélyét a 15K tömeges rajtversenyben, amikor a negyedik pozícióban volt, amikor utolsó lövésében négy célt tévesztett.

"A lövésem nagyon jó volt" - mondta Bjoerndalen, miután a vegyes csapat versenyszámában mind a 10 célt eltalálta. "Ma jobban koncentráltam. Nagyon ideges voltam a verseny előtt, mert egy váltóban nem magadért megy, hanem a csapatodért. "

Ole Einar Bjoerndalen norvég biatlonista téli olimpiai pályafutása során nyolc aranyérmet, négy ezüstöt és bronzérmet nyert, és szombaton a 14. helyen lőtt. AP fotó/Matthias Schrader

Tora Berger kétszer hibázott, de Tiril Eckhoff és Emil Hegle Svendsen is tisztán lőtt Norvégia számára. 1 óra, 9 perc és 17 másodperc alatt végeztek. Csehország 32,6 másodperc hátrányt nyert az ezüst megszerzéséhez, Olaszország pedig 58,2 másodperc hátránnyal szerezte meg a bronzérmet - ez volt az első olimpiai biatlonérme 16 év alatt.

"Először is ma nagyon örülök a csapatomnak" - mondta Bjoerndalen. "Ez egy csodálatos verseny volt mindenki számára. Számomra ez évek óta rossz eredménnyel tér vissza, és nagyon jó, hogy ezeken az olimpiákon szinte valaha is a legjobb formám voltam. "

Berger megdicsérte egy veterán csapattársát: "Csodálatos. Nagyon nagy nekünk. Természetesen a verseny előtt tudtuk, hogy ma megszerezheti a rekordot, de igyekeztünk nem gondolni rá."

És Eckhoff Bjoerndalent úgy jellemezte, hogy "bálványom volt annyi évem óta, négyéves korom óta. Szóval elképesztő vele együtt lenni a csapatban, mert ő a biatlon királya."

Svendsen dicséretet mondott csapattársának nemcsak éremszerzésért, hanem a norvég biatlon sportra gyakorolt ​​hatása miatt is.

"Elképesztő a biatlon történelem részese lenni" - mondta Svendsen. "Olyan sok mindent természetesnek veszünk napjainkban edzéseinken és versenyfelkészülésünk során, de ennek nagy részét csak a tapasztalatának köszönhetjük."

Berger vezette a versenyt, mielőtt kétszer kihagyta volna az álló lövést, és az ötödik helyre esett, de felépült, hogy visszaszerezze a vezetést az utolsó körben.

Eckhoff elveszítette Norvégia előnyét Gabriela Soukalovával szemben, vagyis Bjoerndalen 1,1 másodperccel kezdte Jaroslav Soukup mögött. Az első körben a cseh csúszásban maradt, és amikor Soukup egyszer kihagyott, Bjoerndalen 11,7 másodperces vezetést szerzett, elhagyva a lőteret. Meghosszabbította a tartalékot 43,1 másodpercre, mielőtt átadta Svendsennek.

Egy nappal a 15K-s tömegdöntőben elért aranyérmes győzelme után Svendsen időt vesztett a pályán Ondrej Moravec előtt, de tisztességes különbséget tartott, amikor cseh üldözője kétszer is kihagyott. A norvég horgony az utolsó lövöldözés után kezdett ünnepelni, biztos, hogy két nap alatt második aranyérmet nyert. A kétszeres aranyérmes Martin Fourcade vezetésével Franciaország a hetedik, az Egyesült Államok pedig a kilencedik helyen állt.

A vegyes váltó újonnan érkezett az olimpiai programhoz, de évek óta a világkupakör bevált része, és először 2005-ben vették részt az éves biatlon világbajnokságon, Norvégia az elmúlt három évben elnyerte a címet.

Michael Phelps amerikai úszó minden idők legdíszesebb olimpikonja, ezt a jelet el is érte a 2012-es londoni nyári játékokon. 22 karrier-érme van, köztük 18 arany.

Az Associated Press hozzájárult a jelentés elkészítéséhez.