Serena hullámai, Stosur kábításai és újabb French Open negyeddöntős összecsapások

Mary Pierce hazai földön lőtt csodájától Simona Halep visszatéréséig a meccs pontról lefelé, nézzen vissza az elmúlt 20 év nyolc legemlékezetesebb negyeddöntős mérkőzésére a Roland Garroson.

stosur

Írta: Jason Juzwiak

Serena Williams, 2013-as Roland Garros negyeddöntő.

Fotó: Getty Images

Üdvözöljük a Roland Garros Rewind oldalán, ahol a wtatennis.com visszatekintést nyújt az elmúlt két évtized legemlékezetesebb meccseire a French Openen. Az áttöréstől a visszatérésig tekerje vissza az órát, és nézze meg a Top 8 negyedik forduló mérkőzésének időrend szerinti felsorolását.

2000: [6] Mary Pierce def. [3] Monica Seles, 4-6, 6-3, 6-4

Korszakuk két legerősebb sztárjának meccsét az országszerte hallott tweener határozta meg. Az összecsapás első meccsén Pierce oldalra nyújtózva a lábai közé ütközött, amely Selesre hajózott, és éppen a pálya belsejében landolt.

"Nem is gondoltam, ez automatikus reflex volt" - Pierce - mondta a múlt héten a Nemzetközi Tenisz Hírességek Csarnokának, címe 20. évfordulója alkalmából. „Csak ugrottam, eltaláltam a labdát, a lábam között, a levegőben ugrottam. Csoda volt, hogy valóban eltaláltam a labdát, nemhogy a győztesért a pályán eltaláltam. Amikor meglátom a képeket, és visszanézek, olyan vagyok, mint: „Ó, istenem, nem gondoltam, hogy ilyen magasra tudok ugrani!”

Pierce elvesztette az első szettet, de kiváló játékával lendületbe hozta, ahogy a mérkőzés véget ért, és visszatért, hogy legyőzze Selest. útban a címig az otthoni talajon.

2004: [7] Jennifer Capriati def. [2] Serena Williams, 6-3, 2-6, 6-3

A Roland Garros két friss bajnoka újabb kemény ütközettel állt szembe, és Williams megpróbált visszatérni arra a szintre, amelyen öt Grand Slam-bajnokságot nyert az elmúlt két szezonban, mielőtt 2003 végén megkezdődött egy nyolc hónapos sérülési szünet., Capriati remélte, hogy visszaszerzi azt a formát, amely 2000-ben Párizsban a cím megszerzéséhez vezetett.

Capriati hetekkel korábban egyenes sorozatokban verte meg Williamset agyagból Rómában, Williams sérülésének visszatérése negyedik eseményén. Capriati Párizsban gördült tovább, és az első szett megszerzéséig 3-3-as sarkalatos szünetet szerzett. De Williams a második szettben 4: 0-ra vezetett, végül azt állította, hogy ez a keret 45 perces esés késést mutatott be.

3-3-nál a döntőben Capriati átvette az irányítást, ügyes védekezéssel és jól időzített drophot-okkal dobta be a mérkőzés utolsó három mérkőzését. Az országasszonyok 2004-ben nagyobb teret nyernének, mivel Capriati és Williams ugyanabban a fordulóban mérkőzik meg Wimbledonban és a US Openen, megosztva ezeket a találkozókat.

Jennifer Capriati, 2004-es Roland Garros negyeddöntő.

2006: [16] Nicole Vaidisova def. [11] Venus Williams, 6–7 (5), 6–1, 6–3

Nicole Vaidisova 2004-ben jegyet tett a WTA rekordkönyveiben, 15 éves és három hónapos korában elnyerte első WTA-címét Vancouverben. 2006-ra a cseh csodagyerek készen állt arra, hogy elmélyüljön a Grand Slam eseményein.

Az akkori Roland Garros 16. helyén Vaidisova a negyedik fordulóban legyőzte az első számú világranglista Amelie Mauresmót, eloszlatva ezzel a tömeg partizán reményeit. Hatalmas kihívás várt Venus Williams ellen a negyeddöntőben; az amerikai még mindig első Roland Garros címére törekedett, miután a második helyezett 2002-ben megmutatta nővérének.

Vaidisova azonban megfelelt a feladattal. A cseh szoros tiebreak-ben dobta el az első szettet, de a második szetten keresztülviharzott, megtalálva a vonalakat és aplombokkal passzolva. A 2-2-es szünet a döntőben Vaidisova útját járta, és alig egy hónappal a 17. születésnapja után tartotta az első nagy elődöntőjét.

Nicole Vaidisova, 2006-os Roland Garros negyeddöntő.

2010: [7] Samantha Stosur def. [1] Serena Williams, 6–2, 6–7 (2), 8–6

A 2010-es Roland Garrosba érkező Serena Williams a világ első helyezettjei közül a legutóbbi hat Grand Slam verseny közül négyet megnyert. Az amerikai szupersztár régóta várt második címet keresett Párizsban, hogy 2002-es trófeája mellé kerüljön.

Samantha Stosurnak azonban saját tervei voltak. Az ausztrál a szezonban vezető 14-2-es rekordot tartotta agyagon, köszönhetően a charlestoni bajnokságnak és a stuttgarti döntőnek, egy ponton 11 sima mérkőzést nyert meg a felszínen.

Az előző évben meglepett Roland Garros elődöntőbe rohamozva Stosur varázsa elhúzódott, és egy gyors első szettet követelt Williams felett. Az amerikai azonban a második szettben nehézkesen lógott 3-5-ről lefelé, és heves előkézével uralta a döntetlent.

Williamsnek megvoltak a lehetőségei, a harmadik szettben 5–4-es meccspontot tartott, de Stosur hosszú hibát vont és a harcosok tovább haladtak. Óriási összpályás játék, amely a pálya győzteseivel zárult, Stosurnak adta a szünet utolsó két pontját 7-6-ra, és az ausztrál bevágta az utolsó meccset, hogy érvényesüljön. Napokkal később Stosur megszerezte első Grand Slam-döntőjét.

Samantha Stosur és Serena Williams kezet fognak a neten, a 2010-es Roland Garros nyolcaddöntőn.

2011: [5] Francesca Schiavone def. [14] Anasztázia Pavljucsenkova, 1–6, 7–5, 7–5

Mivel a turné 2011-ben Párizsba ereszkedett, Francesca Schiavone a 2010-es Roland Garros-címig tartó hősies futama óta nem jutott döntőbe. A címvédő azonban ismét visszanyerte varázserejét a helyszínen, és az eseményen megnyert sorozatát 11 egyenes mérkőzésre növelte, amelyek a negyeddöntőben dőltek el Anastasia Pavlyuchenkova ellen.

A mennydörgő talajvonásokkal küzdő orosz azonban kész volt megállítani az olasz forró formáját. Első Grand Slam negyeddöntőjében Pavljucsenkova másfél szettre megkapta az összes választ, 6-1, 4-1-es előnnyel rohamozott.

Amikor azonban minden remény elveszettnek tűnt, Schiavone újra felfedezte játékának lényegét, és a következő hét meccsből hat felé tartva eljutott a második szettig. Schiavone 5-1-re rúgott az utolsó szettben, de Pavljucsenkova dühös visszatérést rendezett 5-5-re.

Mindazonáltal a sorsok ismét Schiavone-val voltak a végén, aki az utolsó két meccset megszerezte, és a bajnokság 12. győzelmét foremand győztessel pecsételte meg. A hét végén még egyszer döntőbe kerül a Roland Garros.

Francesca Schiavone, 2011-es Roland Garros negyeddöntő.

2013: [1] Serena Williams def. Svetlana Kuznyecova, 6–1, 3-6, 6–3

Serena Williams egy fontos címmel lépett Párizsba az „édes 16-tól”, és uralta a 2013-as agyagszezont, címeket nyert Charlestonban, Madridban és Rómában. Az első számú világot azonban a francia nyílt teniszbajnokságon majdnem megbuktatta a 2009-es bajnok, Svetlana Kuznetsova.

A Williams számára rutinos első szett után az orosz megfordította a karját, a második szettet és 2-0-s vezetést szerzett a döntőben. Williams, aki a legutóbbi öt Roland Garros-nyolcaddöntőjében nem akart ötödik vereséget, kénytelen volt megacélozni magát.

Az amerikai a következő meccsen döntően három töréspontot hárított, majd a mérkőzés hátralévő részében remek visszatéréssel irányította visszafelé. Williams az utolsó hét meccsből hatot fújt ki, hogy elfojtsa Kuznyecova szigorú tesztjét.

Kuznyecova lenne az egyetlen játékos, aki egész héten át elvett egy szettet a Williamstől, mivel az amerikai az elődöntőn és a döntőn végigsétálva megszerezte a 16. Grand Slam-címét. Az extra történelmi súly érdekében ez a cím a szupersztárnak legalább két kislemez címet is adott mind a négy Grand Slam eseményen.

2014: [7] Maria Sharapova def. Garbiñe Muguruza, 1–6, 7–5, 6–1

Ahogy 2012-ben tette, Maria Sharapova ezen a ponton két agyag címmel érkezett a 2014-es Roland Garrosba a szezonban. Két évvel azelőtt az orosz teljes áttérése az agyagpályára és a Roland Garros bajnokára még mindig kissé meglepő volt; ezúttal Sharapova volt a favorit, főleg miután a világelső Serena Williams a második fordulóban sokkolta Garbiñe Muguruzát.

A spanyol azonban bebizonyította, hogy a korai idegesség nem valami furcsa, egy szett elvesztése nélkül jutott be a negyeddöntőbe, majd csatája nyitókeretében lecsapott Sharapovára. Az acélos orosz azonban megőrizte nyugalmát, és miután egy meccsre volt a vereségtől 6: 1, 5: 4-nél, tartotta magát, majd gyönyörű hátvédek mögött 6-5-re megtörte Muguruzát.

Sharapova kiszolgáltatta a szettet, és végigszaladt a visszatérő győzelem döntőjén, útban második Roland Garros címéig. "Amikor egyszerűen nem érzed úgy, hogy bármi is járna az utadon, meg akarsz próbálni találni egy kis ajtót, ahová be lehet jutni" - mondta Sharapova a negyeddöntős győzelem után. "Ha egyszer úgy érzed, hogy az ajtóba tetted a lábad, akkor egy kicsit könnyebb."

2017: [3] Simona Halep def. [5] Elina Svitolina, 3-6, 7-6 (6), 6-0

Simona Halep és Elina Svitolina a 2017-es negyeddöntő megdöbbentő találkozásában találkoztak a szezon két legjobb agyag-előadója között. Halep Madridban megszerezte a címet, majd a következő héten Rómában bejutott a döntőbe - ahol Svitolina túlszárnyalta.

Párizsban Svitolina megszerezte Halep előnyét a nyitókeretben, ahol az ukrán 13 győztest ütött Halep négyére, ő pedig a második szettben folytatta a bírósági játékot, 5-2-es előnyt kergetve. De az árapály akkor kezdett fordulni, amikor Svitolina kétszer sem tudta kiszolgálni a mérkőzést.

Halep mégsem tudta a négy beállított pont egyikét sem váltani 6: 5-nél, Svitolina pedig 6: 5-re tartotta a meccspontot a második szettben a tiebreak során. De Halep jól elhelyezett lövései lehetővé tették számára, hogy elkerülje a vereséget, és véletlenszerű hálózatos győztessel zárta a megszakítót.

Miután a második szett Halep útjára ment, lendülete könnyű döntő győzelemre késztette. "Talán azért kezdtem nyugodtabbnak lenni, mert azt hittem, hogy befejeződött, és megváltoztattam a ritmust" - mondta Halep, amikor elismerte érzéseit, amikor a háta a falnak állt. A román bekerül a 2017-es döntőbe, és a következő évben elnyeri a címet.